Czyli jaka jest współczesna Polka? Co sobą reprezentuje? –zastanawia się „Socjolożka na zakupach”
i zauważa, że nie da się ukryć, głos współczesnej kobiety  jest coraz silniejszy.

Polska cieszy się stuleciem niepodległości. To świetna okazja do przyjrzenia się Polkom, których wkład w wolność kraju był olbrzymi.

Z całą pewnością Polką, która odegrała znaczącą rolę w świecie była Maria Skłodowska-Curie, fizyczka, chemiczka i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Jej dokonania zostały docenione w plebiscycie brytyjskiego magazynu BBC History. Skłodowska wyprzedziła 99. konkurentek i została wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii .

Maria Skłodowska-Curie żyła w zupełnie innym świcie. Dostęp do nauki, zwłaszcza dla kobiet, nie był aż tak oczywisty, jak dzisiaj. „Skłodowska miała trudny start ze względu na prześladowania jej patriotycznej rodziny w Polsce pod rosyjskim zaborem, a we Francji, jako cudzoziemka, była traktowana z podejrzliwością i dyskryminowana ze względu na płeć”. (źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30584%2Cbbc-sklodowska-curie-najbardziej-wplywowa-kobieta-w-historii.html).

A dziś z czym nam przychodzi walczyć?

Współczesna kobieta to już nie jest słaba płeć. Nie da się ukryć, że Polka to pilna matka i pilny pracownik. Niestety wciąż słabo wynagradzany. Kobiety w Polsce zarabiają średnio o 750 zł mniej od mężczyzn – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Problem nie dotyczy tylko Polek, W Europie istnieje wiele krajów, w których panie zarabiają o wiele mniej niż panowie. Wśród nich wymienia się:

  • Estonię – luka w zarobkach to aż 30 proc.,
  • Niemcy – luka wynosi 22,4 proc.,
  • Austrię – 23,4 proc.,
  • Czechy – 22 proc.,
  • Wielką Brytanię – 19,1 proc.,
  • Finlandię – 19,4 proc. ( źródło: http://www.biznes-firma.pl/7-proc-luka-pomiedzy-zarobkami-kobiet-i-mezczyzn-w-polsce/29825) .

Dlatego nie poddajemy się i chcąc dorównać mężczyznom zaskakujemy fantazją i umiejętnościami. Polki są niezwykle pracowite, a do tego twórcze. Nie ma dla nas słowa „niemożliwe”.  Nie tylko jesteśmy super paniami domu, ale wpinamy się po górskich szczytach, ścigamy w rajdach, prowadzimy blogi. Potrafimy połączyć silę z delikatnością nie będąc przy tym wcale agresywną.

Panowie doceniajcie swoje Polki, a Wy drogie Polki – bądźcie niepodległe!

 

fot: pixabay.com