„Kobieta ma być pogodna, uśmiechnięta i wyrozumiała. W cenie będą gesty świadczące o czułości i akceptacji. I niezależnie od płci – szacunek” –  mówi w rozmowie z „Socjolożką na zakupach” seksuolog i terapeutka Anna Golan. A co jest jeszcze ważne dla mężczyzny w relacji damsko- męskiej?

Wielu kobietom ciężko jest zrozumień mężczyzn. Dlatego wciąż szukają sposobu na znalezienie i oczarowanie płci przeciwnej. Niestety, marzenie o idealnym partnerze jest trudne do zrealizowania. „Idealny partner to trochę jak kolory jednorożec”-  śmieje się Anna Golan. W jednej osobie trudno odnaleźć idealną kochankę i przyjaciółkę. Czy mężczyźni naprawdę oczekują zbyt wiele?

Socjolożka na Zakupach: Jaka powinna być wymarzona kobieta ? Jakie cechy charakteru są najbardziej pożądane, czy wystarczy, aby była tylko np. opiekuńcza?

Anna Golan: Nie ma wzoru kobiety idealnej dla wszystkich. Na przykład część mężczyzn będzie marzyć o partnerce z dużym libido, wykazującej inicjatywę w seksie, innych taka osoba będzie napawać lękiem, że się nie sprawdzą. Uogólniając rozmowy z pacjentami, mogłabym powiedzieć, że najbardziej chcieliby, żeby partnerka pokazywała, że jest z nimi szczęśliwa. Ma więc być pogodna, uśmiechnięta i wyrozumiała. W cenie będą gesty świadczące o czułości i akceptacji. I niezależnie od płci – szacunek.

Socjolożka na Zakupach: A jakie cechy charakteru są najmniej wskazane?

Anna Golan: Łatwiej mi tu mówić o zachowaniach i reakcjach, niż cechach charakteru. Najmniej wskazane, czyli trudne do zniesienia, dystansujące będą tak zwane fochy. Pod tym potocznym określeniem mogą się kryć np. nieumiejętność komunikacji (nie powiem ci czego potrzebuję, jak się czuję – domyśl się), bierna agresja lub dużo nagromadzonej frustracji, gdy kobieta czuje, że partner ją zawodzi, gdy czuje się bezsilna. Lepiej uprzedzać takie stany, dbać o swoje samopoczucie wcześniej, wprost proponując, informując partnera o naszych potrzebach. Czyli nie: nigdy nie masz dla mnie czasu. Ale wcześniej: tęsknie za tobą, czy w najbliższych dniach możemy znaleźć więcej czasu dla siebie?

Socjolożka na Zakupach: Kobietom zarzuca się, że mają tendencje do kierowania się instynktem i emocjami niż zdrowym rozsądkiem. Czy w ten sposób nie psujemy sobie relacji z mężczyznami?

Anna Golan: Kierowanie się instynktem i własnymi reakcjami emocjonalnymi nie musi być czymś negatywnym. Nie wyrzucałabym tego do kosza. Emocje mają nam służyć do orientowania się w rzeczywistości. Warto się na chwile zatrzymać, zadać sobie pytania: co mi mówią moje reakcje, dlaczego się tak czuję. I dopiero wtedy działać.

Socjolożka na Zakupach: Mówi się, że dzisiejszy świat zmieniają kobiety. To płeć piękna coraz częściej decyduje o bardzo wielu sprawach,stałyśmy się bardziej twarde, ale czy to się mężczyznom podoba?

Anna Golan: Tak, ale może być też źródłem problemów. Dobrze wiedzieć kiedy i w jakich dziedzinach życia chcę być twarda, wytrwała, konkurująca. A gdzie potrzebuję troski i opieki. Naprawdę silna osoba nie musi poniżać innych i może sobie pozwolić na okazywanie słabości. Jeśli w imię fałszywie pojętej siły daję się w związku wykorzystywać, np. finansowo, jest to samooszukiwanie.

Socjolożka na Zakupach: Czy wygląd ma znaczenie, czy jednak panowie stawiają na charakter? Czy uroda pomaga, a może przeszkadza?

Anna Golan: Oczywiście, że wygląd ma znaczenie. Dla obu płci. Raczej nie zdecydujemy się na związek z kimś, kto zupełnie nie jest dla nas atrakcyjny seksualnie. Warto pamiętać, że o atrakcyjności decydują nie tylko warunki fizyczne, ale i pewność siebie, swoboda w relacjach, to jak się czujemy we własnym ciele.

Socjolożka na Zakupach: Czego mężczyzna oczekuje od kobiety? Miłości, akceptacji, domu?

Anna Golan: To bardzo zależy od osobowości mężczyzny, etapu życia na jakim właśnie się znajduje. Może oczekiwać stworzenia domu, a być może tylko dobrej zabawy. To partnerzy zawsze muszą sprawdzić – czy chcemy tego samego od tej relacji.

Socjolożka na Zakupach: Jeśli pojawia się pytanie o wygląd to jaka kobieta jest ideałem?

Anna Golan: To co trafia w gusta większości, zbliżone jest do przeciętności. A więc byłaby to osoba, której wygląd nie prezentuje skrajnych cech. Nie za wysoka, nie za niska, średniej wielkości piersi, harmonijne rysy twarzy, długie lub półdługie włosy. Nie zbyt szczupła, ale i nie otyła. Oczywiście zadbana, większość panów doceni wysportowane ciało (znowu bez skrajności), kobiecy ubiór.

Socjolożka na Zakupach: Czy przeszłość seksualna kobiet ma znaczenie dla mężczyzn?

Anna Golan: Może mieć. Jak duże to będzie zależało od przekonań mężczyzny, jego poglądów na temat seksualności oraz pewności siebie jako kochanka. Im mniejsza ona jest, tym bardziej może się obawiać doświadczonej partnerki, wyobrażać sobie, że będzie porównywany itp.

Socjolożka na Zakupach: Co jest w nas do zmiany, żeby czuć się szczęśliwsze w relacji z mężczyzną?

Anna Golan: Na początek musimy czuć się szczęśliwe same ze sobą. I wiedzieć czego oczekujemy od relacji oraz być gotowe z niej odejść. Dopiero gdy wiem, że nie muszę wszystkiego akceptować, zgadzać się na wszystko, mogę tworzyć dojrzały związek.

Socjolożka na Zakupach: Dziękuję za rozmowę.

Anna Golan – psycholog, seksuolog, terapeuta par i małżeństw. Należy do Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Współpracowała z organizacjami pozarządowymi, m. in. Centrum Rodziny i Praw Dziecka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszeniem Lambda Warszawa. Jest autorką wielu publikacji z dziedziny psychologii. Jej publikacje można spotkać w “Charakterach” oraz kwartalniku “Neuropozytywni”. Jako ekspert współpracuje z mediami ( gościła m.in. w Pytaniu na Śniadanie), gdzie popularyzuje wiedzę z zakresu seksuologii i psychologii.

Fot. Anna Golan / pixabay.com