Tak mówi Paweł Kuzik – kolejny rozmówca “Socjolożki na zakupach”.

Trzydziestotrzylatek z Łodzi ubiera m.in. Agatę Kornhauser-Dudę oraz jej córkę Kingę. „Socjolożka Na Zakupach” zapytała młodego projektanta nie tylko o współpracę z najważniejszą kobietą w Polsce, ale też o to, co będzie modne w tym sezonie.

„Już jako nastolatek interesowałem się modą, ale swoje zainteresowania pokierowałem w stronę biologii, ekologii. Nawet chciałem studiować ochronę środowiska. Poszedłem jednak na projektowanie.” –wspomina Paweł Kuzik.

I chwała Bogu, że Pan Paweł nie zdecydował się na ekologię lecz postanowił ubierać kobiety. Bo jego projektami zainteresowała się sama Pani Prezydentowa wraz z córką.

“Dostałem e-maila z pytaniem, czy moje rzeczy można gdzieś przymierzyć, zobaczyć w Warszawie. Na początku pomyślałem, sobie że to jest “rutynowa” klientka. Odpowiedziałem, że nie mam butiku ani pracowni w stolicy, ale mam małą pracownię w Łodzi, do której mogę zaprosić. No i jak ustaliliśmy szczegóły to się okazało, że ma do mnie przyjechać córka prezydenta. Nie chciało mi się w to wszystko wierzyć, myślałem, że sobie ktoś żarty robi, ale jak już przyjechała to dotarło to do mnie, że to dzieje się naprawdę.”

Paweł Kuzik praktykował w różnych firmach między innymi w Łasku u projektantki Teresy Popiel. Na rok wyjechał również do Emiratów Arabskich, gdzie współpracował z jedną z firm. Od 2012 roku prowadzi własną pracownię w Łodzi. Jest samowystarczalny. Nie tylko projektuje, ale także sam szyje to, co narysuje.
“Moje rzeczy są przede wszystkim klasyczne i ponadczasowe, bo ja bardzo na to stawiam. Żeby moje rzeczy można było założyć nie tylko w jednym sezonie, ale także w kolejnym. Kładę nacisk na jakość tkanin, bo jeśli coś ma służyć lata, to musi być z porządnych materiałów. Unikam przekombinowania, nie potrzebnych nacięć, bo to zaburza końcowy efekt. ”

Ta prostota przypadła do gustu polskim modelkom. Ostatnio łodzianin zaprojektował sukienkę dla Violi Kołakowskiej, ale jego sukienki, płaszczyki , spódnice głównie goszczą w szafie Pierwszej Damy .

„Pani Prezydentowa ma dość dużo rzeczy ode mnie, nie wszystko do tej pory zakładała. Niektóre z nich muszą poczekać na odpowiednią okazję. Trzeba jednak przyznać, że to konkretna, wiedząca co chce kobieta, nie waha się. Z reguły jak mam nową kolekcje, to wysyłam jej zdjęcia i wybiera rzeczy, które przypadły jej najbardziej do gustu. Zdarza się też tak, że ma już jakiś model sukienki i prosi o uszycie tego samego, ale z innych tkanin.”

A podczas powstawania kreacji ważny jest krój, który powinien być prawidłowo wykonany.

“Człowiek jest bryłą, która trzeba obudować, to jest matematyka. Tutaj liczby siatka konstrukcyjna jest bardzo ważna w projektowaniu.”

Zdaniem projektanta Polki potrafią się ubrać.
“Świadomość kobiet, co nosić, co łączyć ze sobą, żeby wyglądać dobrze zwiększyła się o 300 procent. Wynika to stąd, że jest większą dostępność do ubrań ale jest tez medialna presja , żeby dobrze wyglądać. Ta moda z każdej strony nas otacza“

Paweł Kuzik inspiracji szuka na międzynarodowych tygodniach mody.
“Nie wszystko przyjmie się na polskich rynku, Polski są odważne, otwarte , ale potrzeba czasu, żeby się do czegoś przekonały. Dlatego wybieram jakiś detal, fason, kolor, ale ważne jest dla mnie żeby było to ponadczasowe, żeby nie zamknąć tego w ramach jednego sezonu.”

A co będzie modne tej jesieni?

“W sezonie jesień-zima 2018/2019 będzie dominować kolorystyka ciemniejsza od kolorów podstawowych, czyli np. modny będzie kolor niebieski, czerwony, zielony, ale w ciemniejszej wersji. Na czasie będą też wzory zwierzęce, panterki, poza tym kraty z paskami.”

fot.: Paweł Kuzik