Każda z nas chce zachować ponętny kształt piersi. Ale często w codziennej pielęgnacji zapominamy o biuście. Nagła utrata wagi, nieregularna aktywność fizyczna, brak systematycznej pielęgnacji,
a przede wszystkim źle dobrana bielizna sprawiają, że z wiekiem nasze piersi tracą wymarzoną sprężystość, przestają być napięte
i pojawiają się na nich rozstępy. Jak temu zaradzić? Podpowie w rozmowie z „Socjolożką na zakupach” Izabela Sakutova, międzynarodowy ekspert brafittingu. Autorka wydanej w Polsce i w Rosji książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”, prekursorka polskiego brafittingu.

Socjolożka na zakupach: Dlaczego dobór bielizny jest taki ważny?

Izabela Sakutova: Prawidłowo dopasowany biustonosz zapewni wygodę przez cały dzień, bez odczuwania bólu i konieczności poprawiania go. Jest odpowiedzialny za podtrzymanie, gdyż dobrze dobrany unosi i wspiera biust. Poprzez stabilne podtrzymanie piersi zmniejsza ryzyko wczesnego opadania biustu. W źle dopasowanym biustonoszu jesteśmy narażone na podrażnienia skóry, gdyż ramiączka mogą się wpijać w ramiona i powodować potarcia. Niewłaściwie dobrany rozmiar fiszbinów może powodować ich wbijanie się w tkankę piersiową, co jest dotkliwe oraz niewygodne i może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Większe piersi umieszczone w zbyt małych miseczkach, przyciśnięte do siebie, szczególnie w ciepłym okresie letnim są narażone na odparzenia. Do powstawania otarć może prowadzić także ruch, jeśli biustonosz jest za luźny. Stanik przemieszcza się wówczas na ciele, trąc o skórę. Dodatkowo, nieprawidłowy rozmiar biustonosza często powoduje uporczywy ból pleców, karku, ramion oraz głowy. Wpływa również na naszą postawę, która w źle dopasowanym będzie przygarbiona. Poza aspektami dotyczącymi zdrowia fizycznego, źle dopasowany biustonosz negatywnie wpływa na samoocenę kobiety i poczucie pewności siebie.

Socjolożka na zakupach: Jaki najczęściej popełniamy błędy podczas zakupu biustonosza?

Izabela Sakutova: Ciągle największym problemem jest noszenie zbyt luźnego obwodu pod biustem i zbyt małej miseczki, co skutkuje między innymi chronicznymi bólami ramion, odcinka szyjnego, problemem z prawidłową postawą albo podrażnieniami skóry. Dość często zdarza się również noszenie zbyt dużych miseczek, które poznamy po zapadaniu się materiału bluzki pod górna krawędź miseczki

Socjolożka na zakupach: Jak prawidłowo dobrać biustonosz do rozmiaru piersi?

Izabela Sakutova: Tylny pas obwodu biustonosza nie powinien przemieszczać się po plecach zachodząc na łopatki, powinien stabilnie okalać nasze ciało. Tylko wtedy przytrzyma stabilnie miseczki, z których piersi nie będą uciekać i odciąży nasze plecy i ramiona. Poprawnie dobrany obwód biustonosza powinien zapewnić naszym piersiom aż 80% podtrzymania. Nie powinien jednak być za ciasny i sprawiać nam ból. Powinnyśmy być w nim w stanie swobodnie oddychać.

Miseczka nie powinna wbijać się krawędzią w tkankę piersiową, dzieląc pierś na pół, czy to w jej górnej części, czy pod pachą. Jest zadaniem jest otoczenie, zebranie i ukształtowanie piersi bez kreowania pustej przestrzeni czy wybrzuszeń. W miseczce nie powinny tez kreować się puste przestrzenie. Fiszbiny mają okalać pierś u jej podstawy, nie powinny zachodzić na tkankę piersiową, wbijać się w nią.

Złączenie łączące ze sobą dwie miseczki przeważnie powinno gładko przylegać do klatki piersiowej. Wyjątkiem będą sytuacje, w których kobieta ma wklęsłą lub wypukłą budowę klatki piersiowej. Zwracajmy też uwagę na ramiączka, by nie spadały ani aby nie wbijały się w ramiona. Powinny być wygodnie, ale i stabilnie wyregulowane.

Ważne również, by stanik był dobrze dobrany do naszego indywidualnego kształtu piersi, ich rozmiaru, konsystencji, rozłożenia na klatce piersiowej oraz do budowy samej klatki piersiowej.  W tym celu pomoc profesjonalnej brafitterki, pracującej z szeroką gamą rozmiarową, jest nieoceniona.

Socjolożka na zakupach: Czy dla Pań o niewielkim biuście konieczne jest noszenie biustonosza? Czy dzięki dobrze dopasowanemu mogą go optycznie powiększyć?

Izabela Sakutova: Wydawałoby się, że posiadaczki małych piersi nie powinny mieć problemu ze znalezieniem dla siebie staników. Tymczasem sporo kobiet z małym biustem nosi za luźne pasy obwodu biustonoszy, które unoszą się na plecach ku górze, luzują ramiączka i powodują otwieranie się miseczek, które zamiast kształtować i zbierać piersi, tylko je zasłaniają. Dobrze dobrany biustonosz pomaga mniejszemu biustowi nie tylko w kształtowaniu, ale, co ważniejsze, w uzyskaniu komfortowego funkcjonowania. W końcu większość naszych czynności wykonujemy w ruchu.

Można zasadniczo założyć, że dobrze dopasowane, małe biusty noszą miseczki A, B, C. Często zdarza się jednak, że kobiety, które uważają, że mają mały biust, noszą nieodpowiednio dopasowane modele staników 75A, 75B czy 80B. Po właściwym dobraniu rozmiaru przez brafitterkę dość często okazuje się, że obwód powinien być mniejszy, a miseczki większe, a ona sama powinna nosić rozmiar 65D, 65E czy 70C. Raptownie piersi są bardziej ukształtowane, zarysowuje się dekolt. Panie są w szoku, że wystarczy tylko zmienić rozmiar i konstrukcję biustonosza, by optycznie powiększyć biust .

Jeśli masz mały biust i nie jesteś pewna, czy twój stanik ma właściwie dobrany rozmiar obwodu pod biustem, warto wykonać szybki test, który pomoże ci sprawdzić, czy twój stanik jest dobrze dobrany. Podnieś ramiona w górę i sprawdź, czy wraz z ich uniesieniem nie „pofrunęły” w górę też miseczki, pozostawiając biust na dole, poza nimi. Tak nie powinno się dziać. Nawet jak uniesiesz ramiona, miseczki stanika powinny pozostać w jednym miejscu, obejmując, podtrzymując i kształtując biust. Jeśli więc zauważysz u siebie wypadanie biustu z miseczek, zweryfikuj swój rozmiar z brafitterką. Może się okazać, że powinnaś kupować modele z większymi miseczkami i mniejszym obwodem pasa pod biustem oraz być może szukać całkowicie innych konstrukcji niż te, do których się przyzwyczaiłaś.

Socjolożka na zakupach: Na co należy zwrócić uwagę dobierając biustonosz dla Pań o obfitym biuście? Czy powinny unikać konkretnych modeli? 

Izabela Sakutova: Panie z obfitymi piersiami potrzebują konstrukcji zapewniających im przede wszystkim podtrzymanie. Należy zwrócić uwagę na szerszy pas obwodu biustonosza, gdyż węższy nie zapewni odpowiedniego wsparcia. Biustonosz przy sporym biuście nosi ciężar nawet kilku kilogramów. Ciężar ten powinien być noszony przede wszystkim, bo aż w 80% przez stabilnie dobrany pas obwodu. Ramiączka pełnią tu jedyne funkcję wspomagającą.

Bolączką dużych biustów jest ich opadanie i kołysanie w czasie ruchu. Sama pamiętam, jak przed laty nosiłam niewłaściwie dobrany stanik, który nie unosił, nie zbierał i nie podtrzymywał odpowiednio mojego sporego biustu, a w zamian powodował opadanie piersi i podskakiwanie ich z każdym krokiem. Było to niezmiernie krępujące. Podbieganie do autobusu wspominam jako jedno z bardziej żenujących doświadczeń w moim życiu.

Jeśli chodzi o dopasowanie, głównym problemem, z którym zmagają się pełne i obfite biusty, jest jednak noszenie zbyt małych miseczek zestawionych z o wiele za dużym obwodem pod biustem. Temu zjawisku często towarzyszy odstający od klatki piersiowej mostek stanika, czyli materiałowa część, która łączy ze sobą dwie miseczki – a powodem odstawania jest właśnie ich zbyt mała pojemność.

Dobrej jakości biustonosz na obfity, ciężki biust – jeśli ma spełniać zadanie codziennego podtrzymania piersi – musi być uszyty z odpowiednich materiałów. Najlepszą ich jakość zapewniają marki specjalizujące się w biustonoszach dla kobiet o większych biustach (D+). Powinny to być materiały o zwiększonej stabilności, mało podatne na rozciąganie i trwałe, a przy tym przyjazne dla skóry. Warto zadbać również o jakość ramiączek i o to, by nie były zbyt wąskie ani zbyt elastyczne.

Panie z większym biustem gorąco zachęcam do wypróbowania biustonoszy z miękkimi miseczkami. Wbrew pozorom, miękki biustonosz na fiszbinach o miseczce zszytej z kilku części jest doskonałym sposobem na ukształtowanie dużego biustu, zwłaszcza bardziej wymagającego, o mniejszym poziomie jędrności. Zasada jest taka – im więcej szwów na miseczce, tym lepiej będzie ona dopasowywać się do zrelaksowanego biustu. Całkowicie przeciwnie jest w przypadku usztywnianych miseczek, gdyż to nasze piersi muszą się do nich dopasować. Jeśli nasze piersi nie są młode, krągłe i jędrne to istnieje duża szansa, że nie będziemy zadowolone z efektu, który da nam biustonosz z usztywnianą miseczką, bo zaakcentuje luźniejszą konsystencję piersi, tworząc na przykład luki w miseczce. Wiele kobiet z dużym biustem nie lubi także wizualnego powiększenia piersi w wyniku zastosowania w biustonoszu dodatkowej warstwy gąbki usztywniającej miseczki.

Niestety,  większość tzw. sieciówek nie oferuje tak szerokiej gamy rozmiarowej i kobiety po prostu nie wiedzą, że istnieją dla nich inne możliwości. Dlatego polecam znalezienie w swojej okolicy profesjonalnego sklepu z bielizną z naprawdę szeroką ofertą rozmiarową biustonoszy, w którym znajdziesz nie tylko ładne produkty, ale przede wszystkim te zapewniające odpowiednie podtrzymanie. Takie salony współpracują z producentami bielizny specjalizującymi się w produkcji biustonoszy zaczynających się w obwodzie od 60 cm i oferującymi rozmiary miseczek do brytyjskiego K. Wyszukiwarka dobrych sklepów brafittingowych znajduje się na www.panache-lingerie.com.

Socjolożka na zakupach : Co najgorzej wpływa na wygląd piersi i sprawia, że tracą jędrność?

Izabela Sakutova: Nienoszenie biustonosza lub noszenie źle dobranego może wpłynąć na pogorszenie kondycji piersi. W rezultacie mogą one ulec zwiotczeniu, co może spowodować zmianę ich kształtu, poziomu uniesienia, a nawet wpłynie na postawę – szczególnie w przypadku kobiet z większymi piersiami. Większe biusty mogą ważyć około 2-3kg. Niezależnie jednak od rozmiaru biustu, czy jest mały, czy duży, takie działanie naraża piersi na ich szybsze opadanie, gdyż piersi nie są w stanie przeciwstawić się sile grawitacji, pod wpływem której nieustannie pozostają.  

W samych piersiach nie ma mięśni. To, co odpowiada za naturalne podtrzymanie biustu i jego kształt to system wytrzymałych struktur więzadeł i powięzi, ale pomimo tego, że są one wytrzymałe, niestety nie są one wystarczające, by zapobiec opadaniu, gdyż są dość elastyczne. Ulegają one wydłużeniu pod wpływem systematycznego bodźca rozciągającego, jakim w przypadku piersi jest siła ciążenia. To tłumaczy z wiekiem zmianę kształtu piersi z okrągłej w kroplę.

Niewłaściwie dobrany stanik dla kobiety z małym biustem, który z każdym uniesieniem ramion lub wykonaniem skłonów podjeżdża do góry, pozostawiając piersi wypadające od dołu, utrudnia jej komfortowe funkcjonowanie. A przecież większość naszych czynności wykonujemy w ruchu. Taki biustonosz ogranicza swobodę poruszania się.

W przypadku dużych piersi, które są dodatkowo ciężkie i stanowią obciążenie dla kręgosłupa, noszenie źle dobranego biustonosza powoduje wrzynanie się brzegów miseczki w tkankę piersiową czy bolesne kłucie fiszbin w pierś. Ponadto, źle dobrany biustonosz może powodować wrzynanie się ramiączek pod wpływam ciężaru piersi, co prowadzi do ucisku mięśni i naczyń krwionośnych. To zaś skutkować może bólami karku i zwyrodnieniami ramion. bóle pleców, a to prowadzić może do zwyrodnień i chorób kręgosłupa.

Socjolożka na zakupach: Jak pielęgnować biust?

Izabela Sakutova: W pierwszej kolejności należy dobrać piersi przed wstrząsami w trakcie ruchu, przez co zmniejszy ryzyko opadania
i pogorszenia się ich kondycji. Celem powinno być znalezienie biustonosza tak dobranego, który będzie dla nas zdrowy i wygodny.

Po upewnieniu się, jaki masz rozmiar wybierz biustonosz, w którym będziesz czuć się komfortowo. Bez względu na to, czy mamy w domu homeoffice, czy homeschooling, na pewno świetnie sprawdzi się dobry biustonosz sportowy, wykonany metodą enkapsulacyjną, w wyniku której otrzymamy maksymalne podtrzymanie piersi i ładnie ich ukształtowanie, zamiast nadania efektu spłaszczenia, który jest rezultatem stosowania sportowych staników kompresyjnych. Ważne, aby taki biustonosz numerowany był według bieliźnianego systemu rozmiarowego, a nie konfekcyjnego.

W aktualnej sytuacji panującej pandemii trudno jest skorzystać z konsultacji brafitterki, bo większość sklepów stacjonarnych jest zamknięta. Dlatego w odpowiedzi na obecną sytuację można skorzysta z wirtualnego braffitingu. Wszystko, czego kobieta potrzebuje to posiadanie konta w programie Skype lub Messenger, kamery w komputerze lub telefonie oraz centymetra. Wystarczy umówić się na bezpłatną wirtualną konsultację brafittingową www.bit.ly/wirtualnybrafitting.  

Socjolożka na zakupach: Dziękuję za rozmowę.

Fot.: @panache_polska @stanikowyzawrotglowy @izabelasakutova